Jaký je vliv mobilních telefonů na člověka? Způsobují mobilní telefony zdravotní potíže (rakovina, nespavost, bolest hlavy a zubů…)? Víte o tom, že nejcitlivější na elektromagnetické záření, které vyzařují mobily, je nervový systém člověka? Může vůbec křesťan používat mobilní telefon?
Historie mobilních telefonů sahá do 50. letech 20. století. První mobilní telefon se objevil v Americe a byl součástí automobilu. Až v 70. letech 20. století se začal prodávat přenosný mobilní telefon. První kapesní GSM mobil se objevil v 80. letech 20. století. První analogová NMT síť v Česku byla spuštěna v roce 1991 a provozovala jí společnost Eurotel (dnes O2). Síť NMT sloužila až do poloviny roku 2006. První mobil v Česku se začal prodávat v roce 1991. Jednalo se o Nokii MD59, která stála přes 60 000 korun. Tato Nokia rozhodně nebyl kapesní mobil – vypadal spíš jako vojenská polní vysílačka. Tarif se 150 volnými minutami stál přibližně 3 000 korun. Minuta hovoru stála 20 korun a kromě odchozích hovorů se platilo i za ty příchozí. Signál byl jen ve středních Čechách a v Brně. SIM karty tehdy ještě neexistovaly, čísla byla přiřazena konkrétním přístrojům. První digitální síť GSM byla v Česku spuštěna v roce 1996. První předplacená karta se začala prodávat koncem roku 1997. V roce 1996 přišel na trh Paegas (dnes T-Mobile), který mnohonásobně srazil ceny přístrojů i volání. V roce 2000 přibyl nejmladší operátor Oskar (dnes Vodafone), který ještě víc srazil ceny a mobilní telefon začal být součástí nejen zámožných podnikatelů, ale i obyčejných lidí. Mobilní telefon v současnosti používá drtivá většina lidí.
Zdravotní rizika
Mobilní telefon je sice dobrý pomocník, je potřeba mít na paměti i zdravotní rizika. Je potřeba si uvědomit, že naše nervová soustava komunikuje pomocí elekromagnetických impulzů, buňky fyzického těla vykazují chování biologické baterie. Mnoho průzkumů tvrdí, že záření z mobilních telefonů je škodlivé (v závislosti na používání). Např. experiment na laboratorních potkanech. Švédský neurochirurg Leif Salford z univerzitní nemocnice v Lundu podnikl experiment na laboratorních potkanech, které vystavoval elektromagnetickému záření z mobilů. Když byli potkani vystaveni pulzování po dobu 2 hodin denně, po 28 až 50 dnech u nich došlo k nenávratnému poškození až 2 % nervových buněk (nejcitlivější na elektromagnetické záření je nervový systém člověka). Salford nazval masové užívání mobilních telefonů „největším biologickým experimentem na lidech všech dob“. Podle studie z roku 2012 provedené rovněž ve Švédsku, konkrétně v Univerzitní nemocnici v Örebro, má desetileté užívání mobilního telefonu za následek v průměru o 290 % vyšší riziko rozvoje nádoru na mozku; přičemž nádor se vyvíjí – logicky – na té straně hlavy, u níž je mobil nejvíce používaný. Jiný výzkum zase dokazuje, že nošení mobilního telefonu v blízkosti kyčlí může oslabit celou pánevní oblast. Navíc, v blízkosti pánve a pásu se nacházejí i jiné tělesné orgány citlivé na elektromagnetické záření, jako jsou játra, ledviny, tlusté střevo a močový měchýř. Elektromagnetické pole vyzařované mobilním telefonem může mít nepříznivý vliv na hustotu kostí. Přehled více studií indikujících zmiňovaná rizika najdete například zde.
Různé studie shodně uveřejňují seznam chorob, které vyvolává nadměrné elektromagnetické záření:
1. Neurologické nemoci: bolest hlavy, migréna, alzheimerova choroba, parkinsonova choroba, epilepsie, postižení centrální nervové soustavy – mrtvice…). Nejcitlivější na elektromagnetické záření je nervový systém člověka!
2. Únava a rychlé vyčerpání.
3. Poruchy spánku a koncentrace.
4. Ztráty paměti, závrati.
6. Dušnost.
7. Podrážděnost.
8. Nechutenství.
9. Stavy úzkosti, deprese.
10. Hormonální potíže. Zejména pokles hladiny hormonu melatoninu odpovědného za regeneraci organismu.
11. Poruchy DNA a chromozomů.
12. Mozkové nádory, nádory příušních žláz, leukémie.
13. Snížený počet spermií.
14. Vypadávání vlasů.
Atd.
Silné elektromagnetické záření je pro lidi nepřirozené a nebezpečné, protože trpí rovnováha mezibuněčných komunikačních systémů, to pak vyvolá chaos na všech úrovních.
Není pochyb o tom, že imunitní systém člověka je schopen se do jisté míry vypořádat s nepříznivými vlivy prostředí (elektromagnetická pole, toxické látky, znečištěné ovzduší…). Pokud je ale člověk vystaven nadměrnému vlivu nepříznivých vlivů, jeho organismus se nestíhá regenerovat.
Dneska často lidi bolí hlava. Lidé často tuto bolest často přisuzují únavě nebo nízkému tlaku vzduchu. Málokoho napadne, že se může jednat o bolest, která je způsobena vystavení se nadměrnému elektromagnetickému záření.
Video: Nebezpečí mobilních telefonů 1.
Nahlásit nefunkční video
Video: Nebezpečí mobilních telefonů 2.
Nahlásit nefunkční video
Video: Nebezpečí mobilních telefonů 3.
Nahlásit nefunkční video
Výzkum s termovizní kamerou
Termovizní kamera prokázala (!), že při 15 minutovém hovoru se ucho a přilehlé struktury hlavy ohřejí na teplotu, jako kdyby byla hlava přímo vystavena slunečnímu záření po dobu 45 minut. Výzkum prokázal, že elektromagnetické záření z mobilu se násobí délkou telefonického hovoru (viz. video níže). Myslete na to, že se vám během telefonování může ohřívat i jiná část těla! Pokud např. používáte hlasitý odposlech a držíte mobil v ruce, tak se vám ohřívá ruka. A samozřejmě trpí nervový systém člověka.
Video: Výzkum s termovizní kamerou
Nahlásit nefunkční video
Doporučení
1. Telefonujte krátce – maximálně 6 minut (jeden hovor). To je doba, kterou tělo potřebuje k autoregulaci. Pokud chcete telefonovat déle, přístroj mějte minimálně 20 cm od těla – používejte ho v hlasitém režimu (nedržte telefon v ruce!). Hlasitý režim sice výrazně minimalizuje proudění elektromagnetického záření do hlavy, ovšem zesílené elektromagnetické záření zase proudí do jiných částí těla (zejména do hrudníku, kde se nachází orgány). Proto přes hlasitý odposlech telefonujte maximálně 1 hodinu denně (přerušovaně, ne v jednom kuse!).
2. Nikdy netlačte telefon k uchu. Držte přístroj alespoň 2,5 cm od ucha (hlavy).
3. Netelefonujte ve vzdálenosti méně než 1,5 metru od jiné osoby za účelem zmenšení vlivu “pasivního telefonování”.
4. Omezte používání mobilního telefonu. Vypínejte váš mobilní telefon častěji.
5. Používejte mobilní telefon pouze na místech s dobrým signálem (ideální je plný signál). Čím je signál slabší, tím je silnější působení jeho rádiových vln, které hlouběji pronikají do našeho těla. Telefonovat by se rozhodně nemělo ve výtahu, ve sklepě apod.
6. Dlouhodobě nenoste telefon přímo na těle (po kapsách). Nejrizikovější je nosit telefon v kapse u košile, v náprsní kapse bundy (v blízkosti srdce).
7. Pozor na sluchátka. Sluchátka sice umožňují umístit telefon dál od těla, nicméně pokud kabelová sluchátka nemají dobrou clonu (většina z nich nemá!), samotný kabel pak funguje jako anténa! To znamená, že přitahuje okolní rádiové vlny, které pak pronikají do našeho mozku. Nejlepší typy sluchátek využívají kombinaci kabelů s clonou a vzduchových trubic (technologie Air Tube).
8. Nepoužívejte mobil v autě, autobuse, vlaku, metru. Záření odražené od kovových konstrukcí zvyšuje expozici, při hledání sítí mobil navíc pracuje na plný výkon. Anténa mobilu musí neustále vyhledávat spojení a tím se vyzařování až zdesetinásobuje.
9. Doporučuji, aby osoba mladší 15 let používala mobil (telefonovala), co nejméně. Je to fáze růstu, tkáně jsou slabší, vyzařování je pro ně škodlivější, zejména pro mozek. Totéž platí u starších a oslabených osob (např. nějakou nemocí). Též u těhotných žen. Elektromagnetické záření zeslabuje organismus. Plodová voda, v níž se vyvíjí embryo a pak plod, významně absorbuje záření.
8. Nenechávejte telefon zapnutý v noci vedle postele. Nikdy nedávejte zapnutý telefon pod polštář! Mobil i v pohotovostním režimu stále komunikuje se základnovou stanicí a vydává elektromagnetické záření. Pokud musíte mít přístroj z nějakých důvodů zapnutý, mějte ho minimálně 1 metr od sebe (od postele).
9. Když si kupujete nový mobil, zajímejte se o ukazatel SAR (Specific Absorption Rate). SAR je fyzikální veličina nejčastěji používaná k popisu absorpce výkonu živou tkání exponovanou elektromagnetickému poli. Čím menší SAR, tím lépe pro vás (elektromagnetické záření méně pronikání do tkáně).
10. Pozor na kovové předměty (magnetické i nemagnetické)! Například: amalgány, protézy, zubní aparáty, piercing, řetízky, náušnice, prsteny, brýle, zdravotní pomůcky (berle…), konstrukce postele… To vše je za účelem vyhnutí se odrazům, zesílení, zahřívání, pasívnímu vysílání, atd. Pokud si někdo myslí, že když používá mobilní telefon na hlasitý odposlech, může telefonovat neomezeně a žádné riziko mu nehrozí, žije ve velkém omylu, protože přes výše uvedené předměty (které slouží jako anténa) do tebe proudí zesílené elektromagnetické záření, které vyzařuje tvůj mobil během telefonování. Poměrně velké riziko jsou amalgánové plomby, které obsahují slitiny mědi, cínu, stříbra a rtuti.
11. Ideální je mít umístěný mobil MINIMÁLNĚ 1 metr od těla.
12. Místo telefonování pošlete SMS zprávu nebo e-mail.
Mobily a mikrovlnná trouba
Mikrovlnné trouby, podobně jako mobilní telefony, televizory atd., fungují na principu elektromagnetických vln. Akorát s daleko vyšším výstupním výkonem než mobily. Výhodou mikrovlnné trouby je to, že je odstíněná kovovým obalem a funguje jenom při zavřených dveřích. Jakmile přestane ohřívat, veškeré elektromagnetické pole zaniká. Navíc toto záření je uvnitř mikrovlnky jen a pouze v okamžiku, kdy mikrovlnka běží. Vše se děje o frekvenci přibližně 2,5 Ghz s wattovým výkonem na výstupu od 250W až do 1200W s délkou vlny cca. 12,2 cm.
Je nepopiratelný fakt, že mobilní telefon lze označit za mikrovlnku s malým výkonem, z čehož plyne to, že pokud používáme mobil nadměrně, škodí našemu zdraví!!!
Mobily nejsou jediné
Elektromagnetické záření na lidi číhá všude. Vyzařují ho televize, počítače, vysílače mobilních operátorů, wifiny, alarmy, tzv. chůvičky, bezdrátové herní ovladače… Ovšem tyto přístroje nenosíme/nepoužíváme přímo na těle.
Americký Úřad na regulaci komunikací
Podle americkému Úřadu na regulaci komunikací (fcc.gov) jsou přístroje (mobilní telefony, televize…), které vyzařují elektromagnetické vlny zcela bezpečné. Podle nich neexistuje žádný vědecký důkaz, že tyto přístroje, jsou zdraví škodlivé. Pod tímto prohlášením však naleznete rady, jak se před elektromagnetickým vyzařováním chránit, což je velký paradox. Největší důraz kladou na to, aby člověk měl přístroj co nejdál od těla. Pokud je elektromagnetické záření zcela bezpečné, proč máme např. mobilní telefony používat co nejdál od těla?
Lidé telefonují čím dál méně?
Lidé sice uskutečňují čím dál méně telefonických hovorů, ovšem díky neomezeným tarifům se prodlužuje jejich délka. Lidé v mobilech spíše zajímá internet, sociální sítě, e-mail, kalendář, textové komunikátory a také hry. Neustálá kontrola mobilů však v mnoha případech přerůstá do závislosti a neurotického chování, které ovlivňuje soustředění.
Elektromagnetické záření jako špionážní zbraň
V době tzv. studené vály (1953 až 1976) Rusové směrovali elektromagnetické záření přímo na americké velvyslanectví v Moskvě. Šlo o nepřetržité bombardování touto radiací, protože Rusové používali tuto technologii v pokusu vyslechnout konverzace na americké půdě. Personál amerického velvyslanectví brzy onemocněl. Americký velvyslanec v Rusku dostal leukémii a byl nucen se vrátit do Spojených států. Jeho náhradník také dostal leukémii a i on byl nahrazen. Zaměstnanci byli neustále nemocní a navíc si během svého pobytu na velvyslanectví stěžovali na bolest hlavy, ztrátu paměti, zamlžení mozku, ztrátu soustředění a nespavost.
Závěr
Známe to všichni, když umístíme mobil do blízkosti reproduktoru, tak v okamžiku příchozího hovoru, SMS reproduktor okamžitě začne vydávat nepříjemné zvuky (bzučivé, brumlavé, pískavé). Stačí s mobilem ustoupit pár kroků od reproduktoru a nepříjemné zvuky zmizí nebo se alespoň utlumí na minimum. To je důkaz toho, jak silné záření vyzařuje mobil během hovoru. V této souvislosti se podívejte na následující video – měření elektromagnetického záření přístrojem Esmog Spion…
Video: Elektrosmog (jak jej slyší naše buňky) – měření elektromagnetického záření přístrojem Esmog Spion
Nahlásit nefunkční video
Je důležité si uvědomit, že i když je mobilní telefon zapnutý, přerušovaně vysílá elektromagnetický signál, byť neodesíláte telefonický hovor. Takže pokud nosíme mobilní telefon na našem boku 12 hodin denně, tato část těla je vystavena téměř neustálému ozařování.
Telefonní operátoři a výrobci mobilů vám těžko řeknou, že elektromagnetické záření, které vyzařují mobily, je pro člověka škodlivé. Proč? Telefonní operátoři mají z vašeho telefonování nemalé zisky. Vaše zdraví telefonní operátory nezajímá. Je to pro ně obyčejný kšeft.
O elektromagnetickém záření lidé neví všechno. Především o jeho vlivu na lidský organismus.
Je opravdu naivní si myslet, že všechno záření, které se pohybuje neviditelně naším tělem denně, není škodlivé. Je prokazatelné, že neviditelné elektromagnetické vlny snadno proudí skrz betonové zdi budov. Z toho je patrné, jak snadno procházejí měkkou tkání našeho těla.
Závěr – může křesťan používat mobilní telefon?
Jednoznačná odpověď na tuto otázku zní: Ano, ale nesmí ho to žádným způsobem zotročovat ani omezovat (finančně, časově, netelefonovat několik hodin denně…), nesmí mít mobil na úroveň modlářství. Je potřeba si uvědomit, že nadměrné používání mobilního telefonu lidem škodí (duševně i fyzicky). Pokud něco lidem škodí, je to od toho zlého. Mobilní telefon lidem škodí do té míry, jak často ho používají. Pokud křesťan záměrně poškozuje své tělo, hřeší. Každý křesťan byl měl vzdávat svým tělem čest Bohu…
„Copak nevíte, že vaše tělo je chrámem Ducha svatého, který je ve vás a kterého máte od Boha? Už nepatříte sami sobě; byli jste draze vykoupeni! Proto svým tělem vzdávejte čest Bohu.“
Bible, překlad 21.století, 1. Korintským 6,19-20„Copak nevíte, že jste Boží chrám? Vždyť ve vás přebývá Boží Duch! Kdokoli ničí Boží chrám, toho zničí Bůh, neboť Boží chrám je svatý, a to jste vy.“
Bible, překlad 21. století, 1.Korintským 3,16-17
Pokud je mobil zapnutý (v pohotovostním režimu) a neuskutečňuje se telefonický hovor, vyzařuje minimální elektromagnetické záření, pokud začneš telefonovat, dávky elektromagnetického záření se mnohonásobně zvýší – mobil začne imitovat mikrovlnnou troubu!
Satan lidem rád předkládá, že je jen jedno zdravotní riziko z nadměrného telefonování – rakovina mozku, což je blud. Rakovina mozku je jedním z mnoha rizik nadměrného telefonování. Zdůrazňuji, že nejcitlivější na elektromagnetické záření je nervový systém člověka, jeho stimulace při velkých proudových hustotách může vést k poruchám funkce mozku a poruchám srdečního rytmu, a samozřejmě k mnoha neurologickým nemocem, kterých dnešní lékaři znají přibližně tisíc, např.: bolest hlavy, migréna, alzheimerova choroba, parkinsonova choroba, epilepsie, postižení centrální nervové soustavy – mrtvice… Díky zvýšeným dávkám elektromagnetického záření (nadměrnému telefonování) mohou nastat i další zdravotní problémy: únava a rychlé vyčerpání, poruchy spánku a koncentrace (soustředění), dušnost, vypadávání vlasů, psychická nevyrovnanost, stavy úzkosti, deprese, nechutenství, bušení srdce, poruchy DNA, změny v buněčném cyklu a bujení buněk, silné bolesti zubů…
Pozor na narušení soukromí. Pokud máme mobilní telefon stále při ruce, dochází k tomu, že s námi může kdokoli navázat kontakt – máme pořád někoho „v patách“. Satan lidem vnucuje, že je to dobré, jenže opak je pravdou. Díky tomu dochází k úplnému narušení soukromí, které je kriticky důležité pro osobní, důvěrný vztah s Bohem. Díky mobilům věnují někteří křesťané více času lidem, ne Bohu. Bůh velmi žárlivý!
„já Hospodin, tvůj Bůh, jsem Bůh žárlivě milující.“
Bible, překlad 21.století, Exodus 20,5
Další věc je zotročení, modloslužba. I používání mobilu může být modloslužba! Modla je úplně všechno, čemu věnuješ víc času, než Bohu. Je to všechno, co je v tvém srdci důležitější, než Bůh. Modlou může být prakticky cokoliv: služba Bohu (služba sourozencům v Kristu…), mobil, počítač, hraní her, jídlo, internet, člověk (např. křesťanský kazatel), hrob, sledování televize (zprávy, seriály…), zvíře, kariéra, koníčky, auto, úklid…
Pokud má nějaký křesťan mobilní telefon jako modlu (má to nad Bohem, nutkání to pořád dělat), měl by bezodkladně činit pokání. Závislost na telefonu poznáte tak, že máte neustálé nutkání používat mobilní telefon (např. s někým telefonovat – může se jednat o závislost na lidech, což je též modloslužba). Pokud pořád telefonuješ a nevydržíš nepoužívat mobil ani jeden den (i přes zdravotní rizika), natož několik dnů, může se jednat o zotročení, závislost, modloslužbu – hřích. Pokud nevíš jak to s tebou je, ptej se na to Boha. Pokoj vám. Amen.
„Ale bázliví, nevěrní, ohavní, vrazi, smilníci, čarodějové, modláři i všichni lháři mají svůj díl v jezeře, které hoří ohněm a sírou – to je ta druhá smrt.“
Bible, překlad 21.století, Zjevení 21,8„Všechno smím – budiž, ale ne všechno je prospěšné. Všechno smím, ale ničím z toho se nedám ovládnout.“
Bible, překlad 21.století, 1.Korintským 6,12„Neboť honosně mluví slova marnosti a lákají v žádostech těla výstřednostmi ty, kdo sotva utíkají těm, kteří žijí v bludu. Slibují jim svobodu, ačkoli sami jsou otroky zkázy; vždyť čemu člověk podlehne, tím je zotročen.“
Bible, CSP, 2.Petr 2,18-19„Když honosně řeční o marnostech, lákají tělesným chtíčem a nestydatostmi lidi, kteří právě unikli životu v bludu. Slibují jim svobodu, ale sami jsou otroky zkázy – čemukoli se kdo poddá, to ho zotročí!“
Bible, překlad 21. století, 2.Petr 2,18-19